بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagramخودسازى و مبارزه با نفس

ما تا اصلاح نكنيم خودمان را ، نمى‏توانيم كشور خودمان را اصلاح كنيم . هر كسى از خودش بايد شروع كند ، و عقايد و اخلاق و اعمالش را تطبيق با اسلام‏بدهد . و بعد از اين كه خودش را اصلاح كرد ، آن وقت دنبال اين باشد كه ديگران‏را اصلاح كند . اگر بخواهيد كشور شما يك كشور مستقلى باشد كه ديگران نتوانند در آن دخالت‏بكنند ، از خودتان بايد شروع كنيد .

شما خودتان را درست كنيد ، كشورتان درست مى‏شود . آن چيزى كه بر همه ما لازم است ابتدا كردن به نفس خودمان است ، و قانع نشدن‏به اين كه همان ظاهر درست بشود ، و از قلبمان شروع كنيم ، از مغزمان شروع‏كنيم ، و هر روز دنبال اين باشيم كه روز دوّممان بهتر از روز اوّلمان باشد . از بالاترين و والاترين حوزه‏هايى كه لازم است به طور همگانى مورد تعليم و تعلم‏قرار گيرد ، علوم معنوى اسلامى از قبيل علم اخلاق و تهذيب نفس و سير و سلوك‏الى الله است - رزقنا الله و اياكم - ، كه جهاد اكبر مى‏باشد . علم و تهذيب نفس است كه انسان را به مقام انسانيت مى‏رساند .

اين فراموشى از خود مقدمه براى كمال انسان است . قبل از اين كه اين نامه اعمال ما براى پيشگاه خدا ، و قبل از اين كه آن ،براى پيشگاه امام زمان- سلام الله عليه - برسد ، خودمان بايد نظر كنيم . كارى بكنيد كه وقتى از اينجا بار را بستيد ، در حضور خداى تبارك و تعالى باروسفيدى باشيد . همه مكلفيم كه تزكيه بشويم ، تا بتوانيم از نور الهى و نور قرآن استفاده‏كنيم . بايد خودتان را بسازيد تا بتوانيد قيام كنيد . خود ساختن به اين كه تبعيت ازاحكام خدا كنيد . اگر ما خودمان را اصلاح كنيم، قهرا آن مقصدى كه ما داريم در دنيا هم صدور پيدامى‏كند . سازندگيهاى روحى مقدم بر همه سازندگيهاست ، جهاد سازندگى از خود افراد بايدشروع بشود . بسازيد ! بايد بسازيم خودمان را . جديت كنيد كه اين جهاد سازندگى را ازخودتان شروع كنيد . وقتى از خودتان شروع كرديد ، هر كارى بكنيد ، اين كارى است‏الهى .

بايد انقلاب باطنى بكنيم ،بايد نفوسمان هم منقلب بشود ، اگر تا حالا در تحت‏سلطه شيطان و طاغوت بوده است ، متحول بشويم . در نفسى كه مهذب نشده ، علم حجاب ظلمانى است . تكليف الهى است كه اگر در دلمان هم بعضى‏مان از بعضى‏مان خوشش نمى‏آيد ، درمقام عمل ، در مقام ذكر ، در مقام تبليغ ، بر خلاف نفس خودش عمل بكند . اگر علم بلا تهذيب باشد ضررش از جهل بدتر است . آن وقتى كلام تاثير دارد كه از قلب مهذب و پاك بيرون بيايد .

اين من را اگر انسان زير پا گذاشت . او شد ، اصلاح مى‏كند همه‏چيز را . گاهى علم توحيد انسان را به جهنم مى‏فرستند ، گاهى علم عرفان انسان را به جهنم‏مى‏رساند ، گاهى علم فقه انسان را به جهنم مى‏فرستد ، گاهى علم اخلاق انسان را به‏جهنم مى‏فرستد ، با علم درست نمى‏شود ، تزكيه مى‏خواهد . علم توحيد هم اگر براى غير خدا باشد از حجب ظلمانى است . خدا نكند انسان پيش از آن كه خود را بسازد جامعه به او روى آورد و در ميان‏مردم نفوذ و شخصيتى پيدا كند .

 كه خود را مى‏بازد ، خود را گم مى‏كند . آن كس كه اتكا به خدا دارد منصور است . دستت از اين عالم -كه مزرعه آخرت است - اگر كوتاه شد ، ديگر كار گذشته‏است و اصلاح مفاسد نفس را نتوانى كرد . من خوف اين را دارم كه آنها براى خاطر ما و شنيدن حرف ما به بهشت بروند ،و ما براى خاطر اين كه خودمان مهذب نبوديم به جهنم . عيد واقعى آن وقتى است كه انسان رضاى خدا را به دست بياورد ، درون خود رااصلاح كند . تا ساخته نشود يك ملت و يك جامعه ، نمى‏تواند به آن مقاصد عاليه‏اى كه داردبرسد.  

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved