بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

پیام رهبر انقلاب اسلامی به همایش جهانی حکمت مطهر
 

06 / 02 / 1383

آیت الله علی خامنه اى رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به همایش جهانی حکمت مطهر با اشاره به جهاد هوشمندانه ، عمیق و متقن علمی استاد شهید مرتضی مطهرى در مقابل تفکرات وارداتی غربی و شرقی و معرفی اسلام صحیح تاکید کردند : یکی از مسایلی که باید دراین گردهمایی مورد توجه قرارگیرد، بررسی راه هاى تداوم حرکت عمیق و اصیل شهید مطهرى براى برآورده کردن نیازهاى فکرى جدید و ورود به عرصه چالش با افکار وارداتی و نقادى علمی این افکار است .

متن پیام مقام معظم رهبرى به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا از همه مسئولان و دست اندرکاران برگزارى این کنگره و از حضور همه علما ، اساتید ، محققان بویژه مهمانان خارجی که براى شرکت دراین اجلاس از کشورهاى مختلف به جمهورى اسلامی ایران تشریف آورده اند صمیمانه تشکر می کنم .
بررسی اندیشه ها و آراء شهید آیت الله مطهرى و تاثیر آن در شکلگیرى مبانی فکرى انقلاب اسلامی و تجلیل از شخصیت کم نظیر ایشان ، هم مورد نیاز جوامع اسلامی و هم اداى بخشی از وظیفه حق شناسی نسبت به اندیشمندان و فرزانگان انقلاب اسلامی است .
به نظر می رسد محور اصلی دراین گردهمایی باید تبیین شخصیت فکرى و هویت روشنفکرى شهید مطهرى و نقش آن در جریان فکرى و روشنفکرى اسلامی معاصر باشددرباره هویت فکرى و روشنفکرى شهید مطهرى تاکنون تعریف جامعی ارائه نشده است .
ایشان با قوت فکرى و اندیشه صائب خود دردهه هاى ۵۰ -۱۳۴۰ وارد میدانهایی شد که تا آن زمان هیچکس درزمینه مسائل اسلامی وارد آن نشده بود و با تفکرات وارداتی غربی و شرقی به چالش علمی عمیق ، وسیع و تمام نشدنی پرداخت و در جبهه مقابله با مارکسیسم و تفکرات غربی و لیبرالیسم دست به یک جهاد هوشمندانه زد و با توان علمی و ایمان راسخ و اعتماد به نفس ، موفقیت هاى بزرگی به دست آورد و با قدرت اجتهاد و انصاف و ادب علمی ، روشی متقن و به دور از تحجر و التقاط براى معرفی اسلام و مقابله باکج اندیشی و انحراف ایجاد کرد و پایه هاى افکار مورد نیاز جامعه اسلامی و انقلابی را تاسیس نمود و نقش موثرى برجریان فکرى اسلامی و شکلگیرى نظام اسلامی برجاى گذاشت و به صورت سنگرى امن براى جوانان طالب و علاقه مند فکر اسلامی درحوزه ها و دانشگاه ها درآمد تا بتوانند زیر سایه این تفکر عمیق و مستحکم دین خود را حفظ کنند و دست آوردهاى نوین فکرى داشته باشند و از آن دفاع نمایند.
محور دیگرى که پیشنهاد می کنم ، در این گردهمایی به آن توجه شود بررسی راههاى تداوم این جریان عمیق و اصیل است . ما نمی توانیم در شهید مطهرى متوقف شویم . هرچند پس از گذشت ۲۵ سال از شهادت این مرد بزرگ ، کتابهاى اوجزو جذابترین و پرفروش ترین کتابها براى نسلهاى جویاى فکر متین و منطقی اسلام است و ما درحال حاضر بدیلی براى مجموعه کتابهاى شهید مطهرى نداریم ولی نیازهاى فکرى روز به روز و نو به نو می شود و جریان ورود به چالش با افکار وارداتی و نقادى علمی و تفکیک صحیح از سقیم آن ، از وظایف مهمی است که باید ادامه پیدا کند. ما در دهه هاى آینده به مطهرى ها نیاز مبرم داریم .
فکر اسلامی بویژه پس از انقلاب اسلامی مورد چالش جدى قرار گرفته و این روند ادامه خواهد یافت . ما باید خود را آماده کنیم و با توجه به سرمایه هاى عظیم فکرى و فرهنگی اى که دراختیار ما است اگر از همه امکانات خوب استفاده کنیم در این مصاف پیروز خواهیم شد.
خوشبختانه در حوزه هاى علمیه و دانشگاهها ، فضلا ، علما ، دانشمندان و افراد صالح و شایسته از نظر علمی و فکرى وجود دارند و باید حضور خود را در این میدانها گسترش دهند و با امواج تبلیغاتی و شبهات جدید مقابله کنندو وظیفه خود را نسبت به اسلام ادا نمایند. امیدوارم خداوند متعال همه شما را موفق بدارد و این گردهمایی بتواند زمینه هاى شناخت بیشتر اندیشه هاى شهید مطهرى و راههاى تداوم آنرا براى نسلهاى آینده فراهم سازد.

سیدعلی خامنه اى

 

 

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved