بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram


بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى
در دیدار رئیس قوه قضائیه و معاونین دستگاه قضایی

1382/11/01

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار رییس قوه قضائیه، معاونین دستگاه قضایى و رؤساى کل دادگستریهاى استانهاى مختلف کشور، قوه قضائیه را معیار سلامت جامعه خواندند و بر لزوم تلاش بیش از پیش براى سلامت، اقتدار و هوشمندى دستگاه قضایى تأکید کردند.
حضرت آیت الله خامنه اى خاطر نشان کردند: وجود یک دستگاه قضایى سالم، قدرتمند و هوشمند، سلامت جامعه را تضمین خواهد کرد، اما اگر به هر علتى قوه قضائیه ضعیف و ناسالم شد و چشمان بینا و پنجه مستحکم عدالت در جامعه وجود نداشت جامعه سالم نیز به سقوط و نزول کشیده خواهد شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامى، اقتدار علمى و دارا بودن دانش لازم را همراه با پاکدامنى و شجاعت، عوامل اصلى اقتدار درونى قوه قضائیه دانستند و افزودند: باید همه اجزاء دستگاه قضایى را از لحاظ علمى و تقوا و شجاعت کاملاً تقویت کرد و قوت درونى دستگاه قضایى را افزایش داد.
حضرت آیت الله خامنه اى قوت درونى دستگاه قضایى را موجب ایستادگى در مقابل فشارهاى بیرونى برشمردند و افزودند: قوه قضائیه باید با پرهیز کامل از هرگونه انفعال در مقابل هر فشارى پایدارى کند.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: دستگاه قضایى از دو سو تحت فشار است، از سوى کسانى که با این دستگاه و جهت گیرى هاى کلى آن دشمنى و مخالفت دارند و نیز از سوى عناصر افراطى که مخالف دستگاه قضائیه نیستند اما تلاش مى کنند با تبلیغات در مورد برخى پرونده ها و سنگین تر کردن آنها، قاضى را براى صدور حکمى خارج از حق وعدالت، تحت فشار قرار دهند که دستگاه قضایى باید در مقابل همه این فشارها ایستادگى کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامى فشار به دستگاه قضایى و شکستن حرمت قضا را، شکستن حرمت قانون دانستند و افزودند: کسانى که با گردن کشى در مقابل قانون، حرمت آن را از بین مى برند یا داراى نیت سوء و عناد هستند و یا در بى مبالاتى و غفلت به سر مى برند این افراد در واقع مقدمه و زمینه بروز دیکتاتورى را فراهم مى کنند چرا که شکستن حرمت قانون به هرج و مرج منجر مى شود و هرج و مرج نیز مردم را آماده پذیرش عناصر مستبد مى سازد.
ایشان با قدردانى از تلاشهاى آیت الله هاشمى شاهرودى و دیگر مسئولان قضایى در اداى وظایف بسیار سنگین دستگاه قضایى، سلامت قوه قضائیه را در گرو مقابله صحیح، دقیق و قاطع با هرگونه تخلف و انحراف درمجموعه قضایى برشمردند.
حضرت آیت الله خامنه اى مجاهدت و مبارزه با مشکلات را، راه حقیقى رشد انسان و پیشرفت و تعالى مجموعه هاى انسانى برشمردند و افزودند: فشارها و مخالفت ها با قوه قضائیه تنها روزى پایان مى یابد که دستگاه قضایى بى اثر و بى خاصیت شود. بنابراین باید با این فشارها و دیگر مشکلات موجود مبارزه کرد. رهبرمعظم انقلاب اسلامى پاسخگویى در برابر وجدان علمى و اسلامى را معیار حقیقى قانگرایى در دستگاه قضایى خواندند و افزودند: در رسیدگى به پرونده ها نباید تنها به ظواهر قانونى بسنده کرد بلکه باید با استفاده ازانعطاف پذیرى اسلامى وعقلانى، به نکته اصلى و جوهره و روح قانون توجه کرد و همه ابعاد پرونده را مورد توجه قرار داد.
حضرت آیت الله خامنه اى، کوتاه شدن زمان رسیدگى به پرونده ها را از خواسته هاى اصلى مردم بر شمردند و افزودند: محیط قضایى را محیطى امن و آسان و روان بسازید تا مردم با آرامش، اطمینان خاطر و اعتماد به رعایت حق و عدالت به دستگاه قضایى مراجعه کنند و از خدمت رسانى سهل و آسان دست اندرکاران قضا، حقیقتاً لذت ببرند.
 


در ابتداى این دیدار آیت الله هاشمى شاهرودى رییس قوه قضائیه در گزارشى طرحها و جهت گیرى هاى دستگاه قضایى، احیاى دادسراها، احیاى شوراهاى حل اختلاف، تخصصى کردن محاکم، تشکیل ستادهاى مبارزه با جرایم اجتماعى و ملاقات حضورى مسئولان دستگاه قضایى سراسر کشور با مردم را از جمله تلاشهاى قوه قضائیه براى افزایش امنیت اجتماعى - قضایى، در سال خدمت رسانى به مردم برشمرد.
آقایان علیزاده رییس کل دادگسترى استان تهران - یساقى، رییس کل دادگسترى استان خراسان و آوایى رییس کل دادگسترى استان اصفهان هم در این دیدار گزارشى از مشکلات و تلاشهاى قوه قضائیه بیان کردند.
افزایش پرونده هاى قضایی، تلاش براى کاهش زمان رسیدگى به پرونده ها، کمبود قاضى، مشکلات مادى قضات و کارمندان دستگاه قضایی، تلاش براى جذب نخبگان حوزه و دانشگاه، تشکیل معاونت آموزش و تحقیقات، ایجاد نهاد مشاوره قضایی، افزایش بازرسى در درون قوه قضائیه به منظور سلامت بیشتر دستگاه قضایى ازجمله نکاتى بود که در سخنان رؤساى کل دادگستریهاى استان تهران، خراسان و اصفهان مورد اشاره قرار گرفت.

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved