بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

پيام رهبر معظم انقلاب به اجـلاس سـراسرى نـماز

22 شهريور 79

 


بسم الله الرحمن الرحيم

 

در مـيان خـصلتهاى نـكوهيده كـه سـلامت جان و راحت زندگى را با خطر و مانع مـواجه مى سازند, تكبر از پرآفت ترين آنهاست. خود برتربينى و سركشى برخاسته از آن, چـه بـسيار حـقيقتها را نـاشناخته, و چه راههاى فضيلت را ناپيموده مى گذارد, و چه كينه ها و خصومتهاى نابحق و چه زشتيها و ناهنجاريها كه پديد مـىآورد. آرى تـكبر, حجاب حقيقت, و خار راه فضيلت, و دشمن صفا و صداقت, و انـگيزه ى دشـمنى و شـرارت اسـت. آحـاد و جـامعه هاى بـشرى از آغاز عمر خود تـاكنون, ضـايعات بيشمارى را از كبر و خودپسندى اقوام و افراد, سركشى ها و تعصبات ناشى از آن, تحمل كرده اند و مى كنند.

عـبادات اسـلامى و بيش از همه نماز, براى زدودن اين آفت از جان آدميان, از جمله درمانهاى مثر و كارآمد مى باشند.

نـماز, آنـگاه كـه بـا حـال و حـضور و آداب, گـزارده شـود روح آدمى را به نـيازمندى ذاتى وى آشنا مى سازد, و ريشه ى كبر و تفاخر و جبروت موهوم را در درون او مـى سوزاند. خـشوع در بـرابر پـروردگار, نـور بـصيرت را بـر دل او مى تاباند و سايه ى وهمآلود خود بزرگ بينى را از آن مى زدايد:

فرض الله الايمان تطهيرا من الشرك والصلا تنزيها من الكبر.

چـه نـيكو اسـت به سخن پيشواى پرهيزكاران و امير ممنان عليه السلام گوش فرا دهـيم و ستايش نماز را در سالى كه مزين به نام والاى اوست, از بيان ستوده ى او بـشـنويم. در نـهـج البلاغه چـنـين آمـده اسـت: و عـن ذلـك مـا حـرس الله عـباده الممنين بـالصلوات والـزكوات و مـجاهده الصيام فـى الاايام المفروضات, تـسكينا لاطـرافهم و تـخشيعا لابـصارهم و تذليلا لنفوسهم و تخفيضا لقلوبهم و اذهـابا لـلخيلا عـنهم.. يعنى: خداوند بندگان ممن را با نمازها و زكاتها و روزه هـاى دشـوار از كـبر و خـودبينى مـحافظت و حراست مى كند: به پيكر آنان آرامـش مـى بخشد, بـه ديـدگان آنان فروتنى مى دهد, نفس آنان را رام ميسازد, دلهاى آنان را افتادگى ميآموزد, و خودپسندى را از آنان دور مى كند.

در كـشور اسـلامى مـا هـمه آحـاد مردم, بويژه بلندپايگان علمى و اجتماعى و مـالى, بـه ايـن خـصوصيات نـيازمندند. بـلاى طغيان, و تجاوز, و زورگوئى, و زيـاده طلبى, و تـحقير ديـگران, و نـاديده گـرفتن حـق صـاحبان حـق, امروزه بـزرگترين آفت جوامع بشرى و جامعه ى جهانى است و علاج اين همه, در اين بيان والاى علوى عليه السلام است.

تـوجه بـه اين واقعيتها, نقش برجسته ى نماز و نيايش را در چشم اهل بصيرت و انـصاف آشـكار مى سازد و اهتمام به ترويج و تعريف اين فريضه ى پر راز و رمز را, بردوش آگاهان جامعه مى نهد.

ايـنجانب ضـمن سـپاسگزارى از شـما كـه بـه كـار نـماز و معرفى واقامه ى آن پـرداخته ايد, بـار ديـگر بـر توصيه هائى كه در پيامهاى گذشته كرده ام تاكيد مـى ورزم, نـسل جـوان و نيك نهاد كشور را به قدردانى از فرصت نماز كه فرصت شـكفتگى معنوى و پالايش روحى است فرا ميخوانم, به مسئولان فرهنگى و رسانه يى و هـمه مـبلغان ديـنى اهـميت تـرويج اين فريضه و نقش بى همتاى آن در پرورش فـضيلتها و زدودن فسادها را يادآور مى شوم, و از همه ى خدمتگزاران اين راه, و دلسوزان امر نماز كه با قلم و بيان و مال و آبرو و حضور خود, به اقامه ى نـماز كـمك مـى كنند صميمانه تشكر مى كنم. اميد است همگى مشمول رحمت الهى و دعاى حضرت بقيه الله ارواحنا فداه باشيد.

 

والسلام عليكم و رحمه الله

سيدعلى خامنه اى

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved