شهید آوینی

 

‌‌داستان پل


‌‌‌‌‌منطقه‌ی عملیاتی كربلای ده‌
‌‌بارندگي‌های بي‌سابقه‌ی چند شبانه روز گذشته به طغیان رودخانه‌ی «چومان» و قطع پل ارتباطی «سیدالشهدا» منجر شده است. اهمیت این پل در آنجاست كه تداركات بخش عظیمی از جبهه‌های غرب كشور از طریق آن به انجام مي‌رسیده و اكنون با قطع پل، همه‌ی آن امور معطل مانده است. جبران قسمتی از وظایف پل در كوتاه‌مدت توسط هلي‌كوپترهای هوانیروز امكان‌پذیر است، اما برای آنكه امور نظم طبیعی خویش را به طور كامل باز یابند، پل سیدالشهدا هر چه زودتر باید ترمیم پذیرد.

رزم‌آورانی كه در حیطه‌ی مهندسی جنگ خدمت مي‌كنند، به علت آنكه ناچارند همیشه در شرایطی بسیار دشوار و طاقت‌فرسا زندگی كنند، باید از خصوصیاتی برخوردار باشند كه به‌خوبی قابل پیش‌بینی است. سنگین‌ترین كارهایی كه در جبهه وجود دارد كارهای مربوط به مهندسی است، گذشته از آنكه مهندسی جنگ هرگز تعطیل‌بردار نیست. قبل از عملیات، حین عملیات  و  بعد از آن نزد بچه‌های مهندسی رزمی علی‌السویه است، چرا كه همواره كار همچنان دشوار و طاقت‌فرسا ادامه دارد. چه قبل از عملیات و چه بعد از آن، در شرایطی كه نیروهای عملیاتی امكان استراحت پیدا می‌كنند، بچه‌های مهندسی _ رزمی نمی‌توانند دست از كار بكشند. در حین عملیات هم كه وضعیت روشن است. چشم‌های تبلیغاتی نیز، به دلایلی، بیش‌تر به نیروهای عملیاتی دوخته است و بچه‌های مهندسی _ رزمی باید از این جهت نیز غربت و محرومیت بیش‌تری را تحمل كنند و این بیش از پیش بر خلوص عمل آنها می‌افزاید.

طغیان آب رودخانه امری قابل محاسبه نبوده است، هر چند كه اصلاً در جریان عملیات‌های رزمی، همواره سرعت عمل بیش‌تر از هر امر دیگری اهمیت دارد. لاجرم در امر مهندسی جنگ شیوه‌هایی معمول است كه در عین استحكام و پایداری بتواند سرعت عمل بیش‌تری داشته باشد و بنابراین، هرگز نمی‌توان كار را به صورتی كه در شرایط غیر جنگی انجام‌پذیر