بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک
 

نماز عيد فطر و قربان

مسأله 1525. نماز عيد فطر و قربان در زمان حضور امام عليه‌السلام واجب است و بايد به جماعت خوانده شود. و در زمان ما كه امام عليه‌السلام غايب است، مستحب مي‎باشد. و مي‎شود آن را به جماعت يا فرادي خواند ولي احتياط اين است كه به جماعت آن را رجاءاً بخواند.

مسأله 1526. وقت نماز عيد فطر و قربان از اول آفتاب روز عيد تا ظهر مي‎باشد.

مسأله 1527. مستحب است نماز عيد قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند. و در عيد فطر مستحب است، بعد از بلند شدن آفتاب افطار كنند و زكات فطره را هم بدهند يا جدا نمايند و بعد نماز عيد را بخوانند.

مسأله 1528. نماز عيد فطر و قربان دو ركعت است كه در ركعت اول بعد از خواندن حمد و سوره، بايد پنج تكبير بگويد و بعد از هر تكبير يك قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تكبير ديگري بگويد و به ركوع رود و دو سجده به جا آورد و برخيزد و در ركعت دوم چهار تكبير بگويد و بعد از هر تكبير قنوت بخواند و تكبير پنجم را بگويد و به ركوع رود و بعد از ركوع دو سجده كند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

مسأله 1529. در قنوت نماز عيد فطر و قربان هر دعا و ذكري بخوانند كافي است. ولي بهتر است اين دعا را بخوانند:

اللّهُمَّ اَهْلَ الْكِبْرِيَاءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجوُدِ وَالْجَبَروُتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ وَاَهْلَ التَّقْوي وَالْمَغْفِرَةِ اَسْألُكَ بِحَقِّ هَذَا الْيَوْمِ الَّذي جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمينَ عيداً وَلِمـُحَمَّد صلي الله عليه وآله ذُخراً وَشَرَفاً وَكَرامَةً وَمَزيداً أَنْ تُصَلّي عَلي مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاَنْ تُدْخِلَني في كُلِّ خَيْر أدْخَلْتَ فيهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد وَأَنْ تُخْرِجَني مِنْ كُلِّ سوُء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اللّهُمَّ إنّي اَسْألُكَ خَيْرَ ما سَألَكَ بِهِ عِبَادُكَ الصَّالِحوُنَ وَأَعوُذُ بِكَ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُكَ الْمـُخْلَصوُنَ

مسأله 1530. در زمان غايب بودن امام عليه‌السلام مستحب است بعد از نماز عيد فطر و قربان دو خطبه بخوانند. و بهتر آن است كه در خطبه عيد فطر احكام زكات فطره و در خطبه عيد قربان احكام قرباني را بگويند.

مسأله 1531. نماز عيد سوره مخصوصي ندارد ولي بهتر است كه در ركعت اول آن سوره شمس «سوره 91» و در ركعت دوم سوره غاشيه «سوره 88» را بخوانند يا در ركعت اول سوره سبح اسم «سوره 87»و در ركعت دوم سوره شمس «سوره 91» را بخوانند.

مسأله 1532. مستحب است نماز عيد را در صحرا بخوانند ولي در مكه مستحب است در مسجد الحرام خوانده شود.

مسأله 1533. مستحب است پياده و پا برهنه و با وقار به نماز عيد بروند و پيش از نماز غسل كنند و عمامه سفيد بر سر بگذارند.

مسأله 1534. مستحب است در نماز عيد بر زمين سجده كنند و در حال گفتن تكبيرها دست‎ها را بلند كنند و كسي كه نماز عيد مي‎خواند، اگر امام جماعت است يا فرادي نماز مي‎خواند، نماز را بلند بخواند.

مسأله 1535. بعد از نماز مغرب و عشا شب عيد فطر و بعد از نماز صبح آن و بعد از نماز عيد فطر بلكه بعد از نماز ظهر و عصر روز عيد نيز مستحب است اين تكبيرها را بگويد:

الله اَكْبَرُ اللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلَهَ إلاَّ اللهُ واللهُ اَكْبَرُ اللهُ اَكْبَرُ وللهِ الْحَمْدُ،
اللهُ اَكْبَرُ عَلي مَا هَدَانا

مسأله 1536. مستحب است انسان در عيد قربان بعد از ده نماز كه اول آنها نماز ظهر روز عيد و آخر آنها نماز صبح روز دوازدهم است تكبيرهايي را كه در مسأله پيش گفته شد بگويد و بعد از آن بگويد:

اللهُ اَكْبَرُ عَلي مَا رَزَقَنا مِنْ بَهِيمَةِ الأْنْعامِ وَالْحَمْدُ للهِ
عَلي مَا اَبْلانَا

ولي اگر عيد قربان را در مني باشد مستحب است بعد از پانزده نماز كه اول آنها نماز ظهر روز عيد و آخر آنها نماز صبح روز سيزدهم ذي الحجه است اين تكبيرها را بگويد.

مسأله 1537. احتياط مستحب آن است كه زن از رفتن به نماز عيد خودداري كند ولي اين احتياط براي زن پير نيست.

مسأله 1538. در نماز عيد هم مثل نمازهاي ديگر، مأموم بايد غير از حمد و سوره چيزهاي ديگر نماز را خودش بخواند.

مسأله 1539. اگر مأموم موقعي برسد كه امام مقداري از تكبيرها را گفته بعد از آن كه امام به ركوع رفت بايد آنچه از تكبيرها و قنوت‎ها را كه با امام نگفته خودش بگويد و اگر در هر قنوت يك «سُبْحَان اللهِ» و يك «اَلْحَمْدُ لله» بگويد كافي است.

مسأله 1540. اگر در نماز عيد موقعي برسد كه امام در ركوع است چنان چه بتواند اقتدا كند و تكبيرها و قنوت‎ها را مختصراً اگر چه به يك «سُبْحَانَ الله» باشد بگويد و درك ركوع امام كند اشكالي ندارد والا احتياط آن است كه در حال ركوع اقتدا نكند.

مسأله 1541. اگر در نماز عيد يك سجده يا تشهد را فراموش كند، احتياط آن است كه بعد از نماز آن را به جا آورد و نيز اگر كاري كه براي آن سجده سهو لازم است پيش آيد، بنا بر احتياط بايد بعد از نماز دو سجده سهو بنمايد.

 
 Copyright © 2003-2013 - AVINY.COM - All Rights Reserved